Menu

Martina Petrtýlová

freelancer v oblasti PR a komunikace

_MG_3122_780x472.jpg

Martina Petrtýlová u nás vystudovala nejprve bakalářský obor Podniková ekonomika a finanční management a následně navazující magisterský obor Globální podnikání a právo, který úspěšně zakončila v roce 2014. Již během studia sbírala pracovní zkušenosti v C.S. CARGO a ve Škoda Auto. Obzory si rozšířila také během studia na University of Applied Sciences ve finském Seinäjoki, kam vycestovala v rámci programu Erasmus+.

Po absolvování studia působila téměř čtyři roky ve společnosti Estée Lauder, kde se z oddělení HR a následně oddělení marketingu dostala k pozici PR, v rámci které se starala o propagaci celosvětově známých značek, jako jsou Tom Ford, Michael Kors či Donna Karan. Následně sbírala nové zkušenosti ve společnosti SIROWA Czech na pozici PR & Training Manažer pro Čechy a Slovensko.

Aktuálně pracuje jako freelancer v oblasti PR a komunikace. Spolupracuje například se společnostmi DKNY, Tommy Hilfiger, Tom Ford, Estée Lauder či Emenegildo Zegna.

Ve svém volném čase ráda hraje tenis, věnuje se horské turistice, čte, cestuje a objevuje nová místa – a to zejména nové kavárny a bistra.

Co Vás konkrétně motivovalo k přihlášení na Škoda Auto Vysokou školu (dále ŠAVŠ)? 

Protože je mým velkým koníčkem čtení, rozhodla jsem se nejprve pro studium literatury. Podala jsem přihlášku na Pedagogickou fakultu Technické univerzity Liberec, obor angličtina - čeština, ale rodiče tenkrát přišli s tím, že existuje Škoda Auto Vysoká škola a ať zkusím přijímačky i tam. Přijali mě na obě školy a pro vidinu lepšího pracovního uplatnění jsem se rozhodla nastoupit na ŠAVŠ.

Nastartovala se Vaše kariéra již během studia?

Kariéra ne, ale během povinné praxe jsem začala sbírat svoje první pracovní zkušenosti. Podotýkám, že jsem na brigády nechodila a půl roční praxe byla moje nejdelší pracovní zkušenost. Začala jsem jako stážista na HR oddělení C.S. CARGO, odkud jsem se přesunula k asistentce manažera provozu. Díky této práci jsem měla možnost nahlédnout pod ruce zkušeným manažerům ve vedení společnosti. Tenkrát jsem dostala na starost organizaci důležitého projektu týkajícího se testování spotřeby v nákladních autech a k úspěšnému vyhodnocení byla třeba i ochota a spolupráce ze strany řidičů, které otravovalo nejen důsledné měření a zapisování, ale i 23 letá holka, která jejich práci nerozuměla a dle jejich slov je otravovala a zdržovala.

Ráda také vzpomínám na praxi ve Škoda Auto na oddělení online marketingu pod vedením Radky Čihulkové a asistentskou práci pro manažera provozu Honzu Pospíšila.

Je nějaký předmět či vyučující, na kterého ráda vzpomínáte?

Prozradím dvě vzpomínky, začnu špatnou. Na obchodní akademii jsme matematiku sice měli, ale člověk, který ji vyučoval, neuměl svoje znalosti předat, natož naučit. Na vysokou školu jsem šla, dá se říct, se znalostmi základní školy. Pamatuji si svoji první přednášku a následně i cvičení z matematiky, kde jsem absolutně nerozuměla výkladu a klepala se, abych nebyla vyvolaná k tabuli a ze školy mě pro úplnou neznalost základů rovnou nevyhodili. Řada na mě naštěstí nikdy nevyšla, ale ten stres před každým cvičením mi ubral pár let života. V dobrém ráda vzpomínám na doc. Pavlicu, doc. Šmejkala, Ing. Duška, dr. Krále, dr. Bednářovou, i prof. Jílka a jeho pověstné Finanční trhy. Obecně panovala na škole dobrá nálada a díky menšímu počtu studentů, jsme se všichni, dá se říct, docela dobře poznali.

Máte nějakou pikantní historku ze studentského života na ŠAVŠ, o kterou se s námi můžete podělit?

Ty nejpikantnější si raději nechám pro sebe. Avšak o pár zážitků se přeci jen podělím. Na bakalářském studiu jsem se přihlásila na obor finanční management. Předmětu Finance, který byl součástí oboru, jsem nerozuměla a během jedné zkoušky, na kterou jsem se sice učila a připravovala, jsem vůbec nechápala, co se po mě chce. U ústního zkoušení nejmenovaný docent rychle poznal, že problematice vůbec nerozumím a s tím, že už mě nechce nikdy vidět, jsem dostala za 3.

I přes to, že byla výuka zajímavá, stávalo se mi, že jsem byla během dne unavená. Obvykle jsem chodila spát do knihovny, nebo přednáškového sálu. Jednou jsem usnula přímo na cvičení a během spánku chrápala. Probral mě smích spolužáků a věta vyučujícího „…tak já jsem asi uspávač hadů.“

Jak jste se dostala k práci pro kosmetický gigant Estée Lauder?

Úplnou náhodou. Hlásila jsem se do trainee programu Škoda Auto, ale vypadla v prvním kole pohovoru. Zvažovala jsem i KPMG, Deloitte či Tesco. Nakonec jsem díky kamarádce přišla na společnost Estée Lauder, kam jsem napsala i přesto, že nikoho nehledali, a šanci jsem dostala. Dodnes s Estée Lauder externě spolupracuji. Mít možnost se píárově starat o portfolio luxusních značek je veliká radost.

Povíte nám, co se Vám vybaví jako první z Vašeho výjezdu na univerzitu ve Finsku?

Nemám úplně jasnou vzpomínku, která by se mi hned vybavila, ale nezapomenu na sklenici mléka a toustový chleba s máslem ke každému jídlu, úplně jiný styl výuky ve smyslu přátelské diskuze, na všudy přítomné architektonické skvosty Alvara Aalta, Angry Birds, pořekadlo „co se stalo na lodi, jakoby se nestalo“, šíleně drahý alkohol a přátelství se slovenskou spolužačkou, které trvá dodnes.

Co byste ŠAVŠ popřála do dalších let?

Co nejvíc šikovných studentů, kteří mají o studium zájem, protože přesně ti jsou hnacím motorem každé vysoké školy.