Menu

Výzkumné centrum Škoda Auto Vysoké školy

Výzkumné centrum ŠAVŠ zastřešuje publikační a síťovací aktivity v oblasti automobilového průmyslu, které jsou na půdě vysoké školy definovány jako institucionální výzkum. Kolektiv pracovníků a spolupracovníků centra každoročně zpracovává studii monitorující vývoj automobilového průmyslu, centrum organizuje též mezinárodní konferenci ICAI. Zájemci o téma automobilového průmyslu z řad veřejnosti se mohou zúčastnit také průběžně konaných seminářů.

O Výzkumném centru ŠAVŠ

Výzkumné centrum ŠAVŠ navazuje na již existující činnosti definované na půdě vysoké školy jako institucionální výzkum. Jedná se o nadkatedrální publikační a síťovací aktivity, kterým je společný zájem o odvětví automobilového průmyslu. Centrum zastřeší zpracování již tradiční výroční studie o stavu a vývoji v automobilovém průmyslu, konání periodické mezinárodní konference ICAI a díky mírnému personálnímu posílení kapacit nově i publikování příspěvků recenzního typu k problematice automotive především pro interní potřeby pracovníků školy formou příspěvků v newsletteru. Vedle toho je cílem centra posílit účast školy v síti GERPISA účastí na jejích aktivitách včetně publikování v časopise International Journal of Automotive Technology and Management a pořádání výzkumných workshopů/seminářů. Spolupracovníkem na aktivitách centra se může stát kterýkoliv akademický pracovník ŠAVŠ.

               

   

    

Pracovníci a spolupracovníci Výzkumného centra ŠAVŠ

robert_frischer.jpg

doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D.

vedoucí výzkumného centra

robert.frischer@savs.cz

Robert Frischer se dlouhodobě zaměřuje na výzkumné aktivity v oblasti elektroniky, senzoriky, automatizace a machine vision. Jeho zaměření je majoritně aplikační, kdy se soustřeďuje na grantové aplikační výzvy podporující výzkumné aktivity s průmyslovými podniky. S průmyslovými partnery spolupracuje již od roku 2012, kdy vznikaly první společné patenty, průmyslové vzory a užitné vzory. Jeho zaměření není pouze vědecké, v oblasti průmyslové ochrany spolupracoval s řadou patentových kanceláří a je schopen pomoci průmyslovým partnerům i v této oblasti. Průmyslová ochrana je v současné době v ČR velmi opomíjená, což není dobře. Je také jmenovaným znalcem v oblasti kybernetiky a elektroniky a je možné s ním konzultovat případné posudky, či problémy i mimo oblast vysoké školy. Jako vedoucí výzkumného centra se zaměřuje na smluvní výzkum a cílí na úzkou spolupráci s podniky v oblasti výzkumu a vývoje, zejména tam, kde je nějaká výzva či běžně špatně řešitelný problém. Jako pedagog se zaměřuje na oblast zpracování dat, datové sítě, algoritmizaci a aplikovanou elektroniku. V minulosti vedl více než stovku závěrečných prací a v současné době úspěšně dovedl k obhajobě 5 doktorů.

smejkal_vaclav.jpg

doc. JUDr. Václav Šmejkal, Ph.D., D.E.A.

pracovník centra

vaclav.smejkal@savs.cz

Václav Šmejkal se dlouhodobě specializuje na právo EU, zejména právo ochrany hospodářské soutěže, spotřebitele, zaměstnanců, a dále regulaci digitální ekonomiky, dat a umělé inteligence. Je autorem a spoluautorem několika knih a desítek odborných článků publikovaných v ČR i v zahraničí. Vedle ŠAVŠ trvale působí na Právnické fakultě UK a jako pravidelně hostující pedagog na Univerzitě v Záhřebu. Se ŠAVŠ spolupracuje od roku 2007, pravidelně se účastní jejích konferencí a publikuje v jejích sbornících, mj. na témata spojená s dopady soutěžně-právní regulace do automobilového průmyslu.

hruby_michal.jpg

Ing. Michal Hrubý

pracovník centra

michal.hruby@savs.cz

Michal Hrubý je vědeckým asistentem ve Výzkumném centru Škoda Auto Vysoké školy se zaměřením na ekonomické vztahy a průmyslovou transformaci. Jeho výzkum se specializuje na elektrifikaci dopravy a její základní ekonomické charakteristiky. Jedním z fenoménů jeho zájmu je tzv. „path dependence“, neboli vývojová závislost ekonomických procesů v čase. Michal studuje doktorský studijní program Mezinárodní ekonomické vztahy na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se zabývá dopadem regulací na automobilový průmysl a hodnocením nových průmyslových politik. Předchozí výzkumné zkušenosti získal na Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a International Sustainable Finance Center (ISFC). Donedávna byl taktéž držitelem nerezidentního stipendia „ReThink.CEE“ v German Marshall Fund of the United States s projektem zaměřeným na průmyslovou politiku ve střední a východní Evropě. Michal získal magisterský titul z ekonomiky na Škoda Auto Vysoké škole.

 

Mediální aktivity pracovníků Výzkumného centra ŠAVŠ