Výzkumné centrum Škoda Auto Vysoké školy
Výzkumné centrum ŠAVŠ zastřešuje publikační a síťovací aktivity v oblasti automobilového průmyslu, které jsou na půdě vysoké školy definovány jako institucionální výzkum. Kolektiv pracovníků a spolupracovníků centra každoročně zpracovává studii monitorující vývoj automobilového průmyslu, centrum organizuje též mezinárodní konferenci ICAI. Zájemci o téma automobilového průmyslu z řad veřejnosti se mohou zúčastnit také průběžně konaných seminářů.
O Výzkumném centru ŠAVŠ
Výzkumné centrum ŠAVŠ navazuje na již existující činnosti definované na půdě vysoké školy jako institucionální výzkum. Jedná se o nadkatedrální publikační a síťovací aktivity, kterým je společný zájem o odvětví automobilového průmyslu. Centrum zastřeší zpracování již tradiční výroční studie o stavu a vývoji v automobilovém průmyslu, konání periodické mezinárodní konference ICAI a díky mírnému personálnímu posílení kapacit nově i publikování příspěvků recenzního typu k problematice automotive především pro interní potřeby pracovníků školy formou příspěvků v newsletteru. Vedle toho je cílem centra posílit účast školy v síti GERPISA účastí na jejích aktivitách včetně publikování v časopise International Journal of Automotive Technology and Management a pořádání výzkumných workshopů/seminářů. Spolupracovníkem na aktivitách centra se může stát kterýkoliv akademický pracovník ŠAVŠ.
Semináře a workshopy
- Seminář Výroba a užití baterií do elektromobilů - odkud přicházíme, kde jsme a kam jdeme (28. 11. 2024)
- Zvaná přednáška Digitální měny centrálních bank (4. 11. 2024)
- Diskusní seminář Modely distribuce automobilů a soutěžní právo EU (24. 10. 2024)
- Diskusní workshop Co všechno chtěl vědět analytik a automobilovém průmyslu a bál se zeptat (20. 9. 2024)
- Seminář Vývoj pozice automobilek na evropském trhu: boj o evropský trh (18. 4. 2024)
- Seminář Data z chytrých aut - jak je sdílet a chránit současně? (2. 11. 2023)
- Seminář Český automobilový průmysl a český trh s automobily (20. 10. 2023)
- Diskuzní workshop Metodologické přístupy k udržitelnosti v automobilovém průmyslu a výzvy pro odpovídající regulace na ŠAVŠ (27. 4. 2023)
Pracovníci a spolupracovníci Výzkumného centra ŠAVŠ
doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D.
vedoucí výzkumného centra
robert.frischer@savs.cz
doc. JUDr. Václav Šmejkal, Ph.D., D.E.A.
pracovník centra
vaclav.smejkal@savs.cz
Václav Šmejkal se dlouhodobě specializuje na právo EU, zejména právo ochrany hospodářské soutěže, spotřebitele, zaměstnanců, a dále regulaci digitální ekonomiky, dat a umělé inteligence. Je autorem a spoluautorem několika knih a desítek odborných článků publikovaných v ČR i v zahraničí. Vedle ŠAVŠ trvale působí na Právnické fakultě UK a jako pravidelně hostující pedagog na Univerzitě v Záhřebu. Se ŠAVŠ spolupracuje od roku 2007, pravidelně se účastní jejích konferencí a publikuje v jejích sbornících, mj. na témata spojená s dopady soutěžně-právní regulace do automobilového průmyslu.
Ing. Michal Hrubý
pracovník centra
michal.hruby@savs.cz
Michal Hrubý je vědeckým asistentem ve Výzkumném centru Škoda Auto Vysoké školy se zaměřením na ekonomické vztahy a průmyslovou transformaci. Jeho výzkum se specializuje na elektrifikaci dopravy a její základní ekonomické charakteristiky. Jedním z fenoménů jeho zájmu je tzv. „path dependence“, neboli vývojová závislost ekonomických procesů v čase. Michal studuje doktorský studijní program Mezinárodní ekonomické vztahy na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se zabývá dopadem regulací na automobilový průmysl a hodnocením nových průmyslových politik. Předchozí výzkumné zkušenosti získal na Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a International Sustainable Finance Center (ISFC). Donedávna byl taktéž držitelem nerezidentního stipendia „ReThink.CEE“ v German Marshall Fund of the United States s projektem zaměřeným na průmyslovou politiku ve střední a východní Evropě. Michal získal magisterský titul z ekonomiky na Škoda Auto Vysoké škole.
Ing. Tereza Hrtúsová
spolupracovnice centra
thrtusova@csas.cz
Tereza Hrtúsová vystudovala Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, obor Mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2013 absolvovala studium v zahraničí, na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, kde rovněž získala stáž na Velvyslanectví České republiky. V roce 2014 nastoupila do České spořitelny jako analytik tehdejšího týmu EU Office. Od roku 2017 je součástí týmu Ekonomické a strategické analýzy hlavního ekonoma České spořitelny. Zaměřuje se především na analýzy odvětví české ekonomiky a témata týkající se Evropské unie. Spolupracuje také na projektu Index prosperity Česka. Od roku 2018 pravidelně přispívá do publikace o automobilovém průmyslu, kterou vydává Škoda Auto Vysoká škola.
Ing. Tomáš Kozelský
spolupracovník centra
tkozelsky@csas.cz
Tomáš Kozelský vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické, obor Národní hospodářství. V roce 2005 nastoupil do Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kde se zabýval příjmovou a mzdovou politikou, problematikou nákladů práce a ekonomickými ukazateli v EU. Od roku 2012 působí v České spořitelně na pozici analytika se zaměřením na Evropskou unii, trh práce a odvětví nejen české ekonomiky. Se Škoda Auto Vysokou školou spolupracuje již od roku 2018 a je spoluautorem studií o automobilovém průmyslu.
Ing. Radek Novák, MBA
spolupracovník centra
RadekNovak@csas.cz
Radek Novák vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, obor Hospodářská politika. K inženýrskému titulu si poté přidal program MBA na Business Institute v Praze zaměřený na Finanční management a strategické řízení financí. S hospodářskou politikou v praxi se seznámil při svém působení na Ministerstvu průmyslu a obchodu a následně Úřadu vlády ČR. Od roku 2014 působí v České spořitelně, kde se věnuje sledování trendům v ekonomice a v jednotlivých odvětvích, zpracovává sektorové české i zahraniční analýzy a výhledy. Od roku 2018 spolupracuje se Škoda Auto Vysokou školou na publikaci každoročních studí o automobilovém průmyslu.
Mediální aktivity pracovníků Výzkumného centra ŠAVŠ
- Ing. Michal Hrubý hostem debaty na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
- Komentář Ing. Michala Hrubého k tématu emisních limitů pro evropské automobilky pro Euractiv.cz
- Komentář Ing. Michala Hrubého k Draghiho reportu pro Euractiv.cz
- Názorový článek Ing. Michala Hrubého pro GMF k Draghiho reportu
- "Zelený kód: Nastane v roce 2035 konec aut se spalovacími motory?" - komentář Ing. Hrubého ve videu Euraktiv
- Ing. Michal Hrubý zvítězil v soutěži Gerpisa Young Author Prize
- Prezentace výzkumu Ing. Hrubého na téma "Rethinking Central and Eastern European Industrial Policy"
- Účast Ing. Hrubého na workshopu k tématu digitalizace, automatizace a dekarbonizace
- Komentář Ing. Hrubého k evropským volbám a elektromobilitě pro Deník N
- Názorový článek Ing. Michala Hrubého o vývoji automobilového průmyslu pro IDDRI
- "Co čeká automobilový průmysl v roce 2024?" - komentář Ing. Michala Hrubého
- Příspěvek Ing. Michala Hrubého do Het Financieele Dagblad
- Ing. Michal Hrubý hostem podcastu "Jak pohánět dopravu bez fosilních paliv"
- Článek Ing. Michala Hrubého pro CEE Energy News
- Ing. Michal Hrubý hostem podcastu na platformě SoundClou
- Názorový článek Ing. Michala Hrubého pro Hospodářské noviny
- Komentáře Ing. Michala Hrubého pro Deník N
- Ing. Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, hostem debaty Europea
- Ing. Michal Hrubý, pracovník Výzkumného centra ŠAVŠ, hostem debaty Café Evropa
- Publikované příspěvky Ing. Michala Hrubého, absolventa ŠAVŠ a nového člena týmu Výzkumného centra
- Pracovník výzkumného centra Ing. Michal Hrubý bude hostem debaty "Konec doby benzínové?"