Menu

Moje zkušenost s Double Degree programem v Rakousku

18.03.2025

Vyjet na Erasmus a získat delší zahraniční zkušenost byl můj sen už dlouho. Zároveň jsem chtěla využít příležitosti získat druhý titul, a proto jsem si vybrala Double Degree program v rakouském Steyru. Pro studenty magisterského studia je podmínkou, že musíme vyjet v zimním semestru, takže jsem na Erasmus odjela ve druhém semestru navazujícího studia. Přihlásila jsem se, doufala – a vyšlo to. To a další vypráví studentka navazujícího magisterského studia, Jitka Jiráčková.

Hledání ubytování

Před samotným výjezdem jsem řešila ubytování. Rakouská škola nám nabídla dvě koleje a také kontakty na poskytovatele soukromých bytů. Původně jsem chtěla soukromý byt, ale protože jsem hledala až v červenci, většina už byla obsazená. Nakonec jsem si vybrala kolej Kolping – jen 5 minut pěšky od školy, plná mezinárodních studentů.

Ubytování v Kolpingu mi naprosto vyhovovalo – krátká vzdálenost do školy, vše po ruce, rozumná cena a prostorný pokoj. 

Studium a rozvrh

Předměty jsem si v rámci Double Degree nemohla vybírat – rozvrh je daný školou. Co mě překvapilo, bylo, že 90 % předmětů se u nás uznává jen jako povinně volitelné. Doporučuju proto splnit si většinu povinných předmětů ještě před výjezdem.

Semestr začal v půlce září a trval do poloviny ledna. Před příjezdem mě kontaktoval můj Buddy, kterého mi škola přiřadila – a nabídl mi prohlídku města. Super start!

Během prvních dnů probíhal orientation week s výletem do Linze. Celkem nás bylo 45 Erasmus studentů z asi 20 zemí, což pro menší školu byl hodně příjemný mix.

Výuka a rozdíly

Jirackova_photo_4.jpeg

Na Double Degree jsme studovali společně se studenty programu Global Sales and Marketing, asi v 15 lidech. Přidali se k nám i další Erasmus studenti, většinou bakaláři.

Zapsala jsem si i nepovinný kurz němčiny, kam chodila asi desítka Erasmáků.

Velký rozdíl? Rozvrh se mění každý týden. Někdy jsme měli výuku čtyřikrát týdně, jindy jen jednou. Předměty nemají rozdělené přednášky a cvičení, některé začínají až v půlce semestru.

Zkouškové prakticky neexistuje – výuka končila 22. ledna a většina předmětů se zakončovala skupinovými projekty, prezentacemi nebo eseji. Skutečné zkoušky jsem měla jen dvě.

Tip: Pozor na plánování!

Přestože jsme měli rozvrh dopředu, úkoly často přicházely bez varování – napsat esej během víkendu, odevzdat prezentaci do dvou dnů... Cestování tak šlo plánovat jen obtížně.

Celkově bych řekla, že systém není výrazně těžší než u nás – jen jiný. A to je někdy náročnější než samotná obtížnost.

Innocamp36 - výzva a výhra!

Jirackova_photo_3.jpeg

Největším projektem byl Innocamp36 – dvoudenní inovační maraton, kde jsme v týmech řešili zadání od firem. V týmu nás bylo 9 a měli jsme 36 hodin na vytvoření nápadu.

Prezentace? 6 minut, žádná technika, jen dva mikrofony. První tři týmy získaly finanční odměnu. A my jsme vyhráli první místo! Rozdělili jsme si výhru 1000 €.

Studentský život

Steyr je menší město, ale studentský život tu nechybí vůbec. Každou středu se konají studentské party, nechyběly turnaje, tematické večírky a vánoční punč přímo před školou.

Součástí jednoho předmětu byl i International Fair, kde každý národ připravil stánek s jídlem a pitím – skvělý způsob, jak poznat jiné kultury. A bonus? Bar přímo u školy, kam chodili i učitelé. 

Cestování

Jirackova_photo_2.jpeg

Navštívila jsem Linz, Salzburg, Innsbruck, Hallstatt, Graz i Budapešť. Cestovala jsem hlavně vlakem – pohodlné, ale dražší. Doporučuji studentskou kartu s 50% slevou. Nejčastěji jsem jezdila do ČR – nejdražší část je cesta do Linze, pak už jezdí České dráhy.

Na začátku jsme měli i společný výlet k horskému jezeru – nádherné místo, skvělá atmosféra a výborná organizace díky našim Buddym.

Shrnutí

Erasmus bych doporučila naprosto každému. Je to příležitost, která se už nemusí opakovat. Pro mě to bylo obrovsky cenné – hlavně proto, že neplánuji pracovat v zahraničí, a tohle byla asi moje jediná šance zažít delší život mimo Česko.

Na ŠAVŠ má možnost vyjet téměř každý, což rozhodně není samozřejmost. U Double Degree programu jsou sice jen tři místa na semestr, ale pokud se nedostanete napoprvé, v dalším kole máte přednost.

Získala jsem nové zkušenosti, zážitky, přátele, sebevědomí i větší jistotu v angličtině. Pokud o Erasmu přemýšlíte – běžte do toho! Stojí to za to.