Menu

MY JSME ŠAVŠ: Rozhovor s rektorem Pavlem Mertlíkem

27.05.2024

Pavel Mertlík rektorem Škoda Auto Vysoké školy od roku 2015 a odchází z pozice k 30. červnu 2024. Během jeho působení ve funkci rektora vzrostl počet studijních programů ŠAVŠ ze 4 na 8, počet studijních oborů a specializací se navýšil z 11 na 23 a spuštěn byl i program MBA. Oborové zaměření ŠAVŠ se rozšířilo o technickoekonomické studijní programy. ŠAVŠ byla přijata do České konference rektorů, jež je oficiálním orgánem reprezentace českých vysokých škol. Díky systematickému vedení Pavla Mertlíka byla ŠAVŠ v roce 2020 na základě úspěšného hodnocení vědecké a tvůrčí činnosti Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zařazena do programu institucionální podpory na Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO). V lednu 2024 Národní akreditační úřad pro vysoké školství udělil Škoda Auto Vysoké škole jako první soukromé a dosud jediné neuniverzitní vysoké škole institucionální akreditaci.  

Jak dlouho jste na ŠAVŠ a jaké konkrétní činnosti máte na starosti? 

31. ledna 2024 to bylo 9 let. Až budu předávat funkci rektora, tak to bude 9 a půl. Což je pro rektorskou a obecně jakoukoli vrcholovou manažerskou pozici příliš, omezení rektorských a děkanských funkcí na veřejných VŠ na dva funkční termíny, tedy 8 let, je rozumné. 

Jako rektor zodpovídám v rámci činnosti vysoké školy za akademickou oblast, tedy za vzdělávací činnost, tvůrčí činnost a částečně za třetí roli vysoké školy, tj. za její působení ve vztahu k veřejnosti a obecně k vnějšímu světu. V letech 2016-2023 jsem byl navíc ředitelem, takže jsem zodpovídal komplexně za celý chod vysoké školy. 

Hlavní činností rektora je tvorba strategie vysoké školy a příprava strategických dokumentů, v nichž je formulována, dále příprava a aktualizace vnitřních předpisů, zajištění plnění akreditačních standardů vysokou školou včetně správnosti všech klíčových vnitřních procesů. S tím úzce souvisí reprezentace vysoké školy navenek – komunikace s Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství a s MŠMT, působení v České konferenci vysokých škol. A samozřejmě vnitřní řízení vysoké školy – podřízenými rektora jsou prorektoři a vedoucí kateder. A protože jsem docent ekonomie, tak samozřejmě také učím, byť v malém rozsahu – v současnosti předmět Economic Analysis v programu MBA, a podílím se na výzkumných i dalších projektech, jako např. v minulosti na projektu JEUL nebo donedávna na projektu TAČR Návrh strategického rámce vysokoškolského vzdělávání pro sektor Automotive. A rád chodím zkoušet magisterské státnice. Když je studenti zvládají a prokazují u nich dobré znalosti, je to velká radost.  

Jak jste se k této profesi dostal/a a co Vás na ni nejvíc baví? 

K funkci rektora ŠAVŠ jsem se dostal jednoduše, akceptoval jsem nabídku zakladatele naší vysoké školy. Tehdy jsem byl rektorem jiné soukromé vysoké školy, Bankovního institutu (dnes již samostatně neexistuje, pod novým názvem Ambis zfúzoval s dalšími soukromými vysokými školami). I k tomuto místu jsem přišel tak, že jsem byl osloven tehdejším ředitelem „Bankáče“; bylo to v době, kdy jsem po více než 11 letech práce v Raiffeisenbank ve funkci hlavního ekonoma došel k rozhodnutí vrátit se naplno k akademické činnosti, jíž jsem se ostatně věnoval vždy, byť během let strávených v bankách na „vedlejšák“ jako odborný asistent a později docent Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.  

Základem celé mé profesní dráhy je mé vzdělání v oboru ekonomie, resp. ekonomické teorie. Toho jsem se držel celý život. Všechna má zaměstnání či funkce, ať už v akademickém světě nebo v praxi, vždycky byla založena na této odbornosti a její aplikaci, nebo od ní odvozena. Ekonomie mne bavila a baví celý život, je to nádherné intelektuální dobrodružství. 

Jak rád/a trávíte svůj čas, když zrovna nejste v práci? 

Odpočinkem, pasívním i aktivním. Co se týče toho aktivního, tak zejména rád jezdím na kole a lyžuju. A taky rád jezdím na hory v létě, za turistikou. Tedy když mi zbývají síly, což je s přibývajícím věkem nějak stále méně. A samozřejmě čtu, sleduju kulturní dění, rádi chodíme s manželkou na rockové a folkové koncerty, ale i na „vážnou“ hudbu a do divadel či na výstavy. Teď se moc těším na Springsteena, který bude v květnu v Praze. Uvidím ho po 12 letech. Lístek mám samozřejmě do „kotle“ pod pódium. 

A taky jsem celoživotní Klokan. Což je těžká a převážně neradostná řehole. Ale my Klokani z Vršovic ji podstupujeme dobrovolně a s láskou.