Menu

Pracovní stáž v USA

01.03.2025

Studentka Natálie Rausová měla neuvěřitelnou příležitost na Generálním konzulátu České republiky v New Yorku od konce srpna 2024 do poloviny prosince 2024.

Moje stáž na Generálním konzulátu České republiky v New Yorku

 Poslala jsem svůj životopis, prošla pohovorem a byla vybrána. Jednalo se o neplacenou stáž, a byla jsem přidělena k ekonomickému oddělení konzulátu. Najít cenově dostupné ubytování bylo velmi obtížné, ale měla jsem štěstí, že jsem narazila na Čechy, kteří v USA žili už několik let a nabídli mi přijatelnou možnost ubytování. Ještě před mým prvním pracovním dnem jsem měla to štěstí navštívit tenisový turnaj US Open, kde soutěžila česká tenistka Barbora Krejčíková. Jako sportovní nadšenec jsem si tento zážitek neskutečně užila a mohla jsem vidět nejlepší tenisové hráče v akci. Pak přišel můj první pracovní den. Mým mentorem během stáže byl zástupce generálního konzula, který mě celým obdobím provedl. Hned od začátku jsem se cítila vítaná – všichni na konzulátu se ke mně chovali jako k plnohodnotné kolegyni, nikoli jen jako k někomu, kdo za pár měsíců odejde. Hodně mi pomohli s různými kulturními rozdíly, se kterými jsem se na začátku potýkala.

Moje odpovědnosti a zkušenosti

Během stáže na Generálním konzulátu v New Yorku jsem se podílela na přípravě a organizaci významných ekonomických, vědeckých a diplomatických akcí. Mezi mé úkoly patřila pomoc při bilaterálních programech během oficiálních návštěv prezidenta České republiky Petra Pavla v New Yorku (září a prosinec 2024) a ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (říjen 2024). Dále jsem se podílela na organizaci koncertu hudební skupiny Antytila na podporu Ukrajiny, koordinaci aktivit v rámci podnikatelské mise Hospodářské komory ČR, spolupráci na přípravě slavnostního večera Václava Havla, kterého se zúčastnil český ministr zahraničí Jan Lipavský, a podpoře propagace České republiky a Prahy jako destinací pro kongresovou turistiku. Kromě toho jsem se zapojila do organizace recepce ke státnímu svátku ČR, výstavy Bohemian Crystal Harmony prezentující české umělecké sklo, koncertu České filharmonie v New Yorku a oslav českých Vánoc ve městě. Měla jsem na starosti organizační, programové a komunikační aspekty těchto akcí, což zahrnovalo přípravu pozvánek, koordinaci s partnery a vystupujícími, tvorbu obsahu pro webové stránky a sociální sítě, psaní zpráv z událostí a asistenci na společenských setkáních. Díky této stáži jsem získala cenné zkušenosti s organizací mezinárodních akcí, pochopila fungování veřejné správy a naučila se diplomatický protokol.

Kulturní poznatky a pracovní etika v USA

Američané jsou velmi milí, přátelští a ochotní. Často se mi stávalo, že mě na ulici někdo zastavil jen proto, aby pochválil můj outfit nebo se zeptal, jak se mám. Small talk je pro ně denní rutina. V pracovním životě jsou dochvilní a snaží se vše vyřešit co nejrychleji, protože věří, že čas jsou peníze. Tento přístup byl patrný i v New Yorku, kde jsem pracovala. Je to město zaměřené na byznys a na vlastní kůži jsem zažila, že skutečně nikdy nespí. Pracovní život zde není příliš v souladu s moderním pojetím work-life balance. Během stáže bylo vždy co dělat. Měla jsem hodně práce, ale oceňovala jsem, že se mě vždy snažili zapojit do všeho.

Setkání s českým prezidentem

Můj první měsíc v práci byl velmi intenzivní. Probíhalo 79. Valné shromáždění OSN – každoroční setkání světových lídrů, které se konalo od 24. do 30. září 2024 v New Yorku. Přirozeně se ho účastnil i český prezident Petr Pavel, který během této doby navštívil český konzulát, kde jsme pro něj připravili program. Jednou z nejzajímavějších aktivit byl běh Central Parkem s prezidentem. Přišlo mi velmi obdivuhodné, že chtěl do své návštěvy zahrnout právě běh. Připojilo se k němu mnoho Čechů žijících v USA, včetně viceprezidentky Harvard University Kláry Jelínkové, kardiologa z Yale Martina Plavce a českého hokejisty Ondřeje Paláta. Prezidenta jsme také vzali na prohlídku Sochy svobody, kde jsem měla na starosti přivítání jeho PR a mediálního týmu spolu s novináři. Zajímavost: osobou zodpovědnou za prezidentovu PR je absolvent naší Škoda Auto Vysoké školy.

Gala večer Václava Havla

Další významnou akcí byl gala večer pořádaný Centrem Václava Havla a BBLA, s názvem "Bridge for Hope", jehož cílem bylo podporovat jednotu a dialog ve světě plném polarizace a rozdělení. Hlavním hostem byla Martina Navrátilová.

Výstava Bohemian Crystal Harmony

Tato výstava představovala unikátní propojení českého sklářství, řemesla, designu, hudby, filmu a sportu. Navázala na dlouholetou spolupráci mezi USA a Českou republikou a vytvořila platformu pro nové obchodní příležitosti mezi českými a americkými firmami. Talentovaní čeští skláři přijeli do USA představit svou tvorbu a hledat investory a zájemce o koupi. Byla to nádherná akce a cítila jsem hrdost na české sklářství, protože exponáty byly skutečně výjimečné.

Koncert České filharmonie v Carnegie Hall

Jedním z největších zážitků byl koncert České filharmonie v legendární Carnegie Hall. V rámci Týdne české kultury se orchestr pod taktovkou Semjona Byčkova vrátil na tuto ikonickou scénu poprvé od roku 2018 a odehrál tři koncerty. Měla jsem tu čest získat vstupenku na jeden z nich. Pro Českou filharmonii je Carnegie Hall jako olympiáda. Opět jsem cítila nesmírnou hrdost na to, jak se Česká republika prezentuje ve světě. Na koncert dorazil i prezident Pavel, takže jsem možná první stážistka, která ho viděla dvakrát během jednoho funkčního období!

Kulturní zážitky v USA

Byla jsem v USA v úžasném období. Měla jsem možnost zažít US Open, autentický americký Halloween, Den díkůvzdání a začátek vánoční sezóny. Jsem vděčná, že jsem mohla být součástí těchto tradic. Mohu o těchto zážitcích psát donekonečna. Bylo to neuvěřitelné, náročné, ale naprosto to stálo za to. Jsem tak šťastná, že jsem tuto příležitost dostala. Tyto zkušenosti si ponesu celý život.