28.03.2025
Škoda Auto Vysoká škola se s hrdostí připojila k iniciativě Lidskoprávní desatero zaměstnavatele u příležitosti Leadership Eventu, který se konal ve Strakově akademii. Pro ŠAVŠ to znamená milník v odpovědnosti vůči lidským právům.
Lidskoprávní desatero čerpá inspiraci ze 16 významných lidskoprávních dokumentů, které formují jeho hodnoty a principy. Principy rovnosti, respektu a důstojnosti jsou nyní ještě pevněji zakotvené do aktivit zapojených pěti firem.
Jedním z garantů Desatera je společnost OPIM. Jeho zakladatelka a ředitelka Jana Tikalová, ve své úvodní řeči uvedla: „Důstojnost, respekt k rozmanitosti a rovné příležitosti jsou základní hodnoty lidských práv. Věnujeme se této oblasti přes dvě dekády. S řadou zaměstnavatelů spolupracujeme v oblasti diverzity a inkluze. Čím déle však, tím více vnímáme dvě velké výzvy. Hodnoty lidských práv, které se týkají všech, se neakcentují a nepropojují s diverzitou a inkluzí. Proto jsou mnohdy iniciativy firem vnímány jako charita, něco navíc a pro minoritní skupinu. Druhá výzva jsou regiony. Čím dál jsme od Prahy nebo Brna, tím větší propast je ve vzdělávání a osvětě v těchto hodnotách. Lidskoprávní desatero zaměstnavatele je iniciativa a zároveň nástroj, který pomůže zaměstnavatelům posílit principy a hodnoty lidských práv.“
A co zmiňované desatero zahrnuje? Jedná se o 10 klíčových oblastí:
1. Důstojnost
2. Prevence
3. Zdravotní znevýhodnění
4. Věk
5. Přístupnost a férovost
6. Genderová rovnost
7. Duševní zdraví
8. LGBTIQ+ lidé
9. Flexibilita
10. Edukace a osvěta
