Menu

V rámci předmětu Sustainable Vehicle Design and Supply Chain Management proběhl Intenzivní týden v Belgii

22.01.2024

Kampusy belgické Thomase More univerzity byly místem, kde se odehrála závěrečná 3. fáze mezinárodního projektu Sustainable Vehicle Design and Supply Chain Management. Na projektu, který byl financován z programu Erasmus+, spolupracovala Škoda Auto Vysoká škola s finskou Seinäjoki University of Applied Sciences, německou Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg a belgickou univerzitou Thomas More Mechelen-antwerp. Mezinárodní projekt měl za cíl vytvořit tři studijní moduly, které budou odrážet aktuální situaci v oblasti udržitelné dopravy, a to z perspektivy různých zemí a organizací.

Škoda Auto Vysokou školu v projektu reprezentovali studenti bakalářského a navazujícího magisterského studia společně s akademiky z Katedry řízení výroby, logistiky a kvality a Katedry strojírenství a elektrotechniky. Zapojení studentů do projektů je jedním z dalších velmi významných benefitů studia technických programů a specializací na ŠAVŠ.

Jak vnímají studenti možnost zapojení do projektů, a jaká je to pro ně zkušenost?

Bc. Alexandr Janko, student navazujícího magisterského studia ŠAVŠ:

„V rámci projektu předmětu Sustainable Vehicle Design and Supply Chain Management jsem měl možnost vyrazit na intenzivní týden do Belgie. Na projektu pracují čtyři univerzity a z každé se zúčastnilo šest studentů. Na začátku týdne jsme prezentovali, co jsme zjistili k naším úkolům zadaným měsíc před výjezdem. Během týdne jsme mohli slyšet nespočet přednášek na udržitelné zdroje, které jsou budoucností při pohonu aut. Pracoval jsem v mezinárodní skupině, která řešila výhody, nevýhody a budoucnost aut poháněných elektrickou energií vyrobenou vodíkovými palivovými články. Našemu tématu odpovídala i prohlídka ve skladu společnosti Colruyt Group, která už teď vlastně vyrobený vodík využívá k pohonu paletových vozíků a nákladních aut. Dokonce jsme měli možnost se svést v autě Hyundai ix35 poháněným elektrickou energií vyrobenou z vodíkového palivového článku. Na závěr týdne jsme opět prezentovali všechna zjištění z celého týdne a samostatné práce. Během projektu jsem poznal spoustu skvělých lidí, zjistil spoustu zajímavostí týkajících se aktuální i budoucí mobility. Celý projekt se mi moc líbil a jsem šťastný, že jsem se ho mohl účastnit.“

Pavla Vlčková, studentka bakalářského studia na ŠAVŠ:

„V průběhu listopadu proběhla 3. fáze mezinárodního projektu Sustainable Transportation, tentokrát v Belgii v kampusech univerzity Thomase Mora. Bylo pro mě ctí reprezentovat ŠAVŠ i v poslední části projektu a vyzkoušet si tak vytvořit podklady pro studium budoucích absolventů kurzů, které vznikly na základě této spolupráce. Projekt je zaměřen na udržitelnost v automobilovém průmyslu a klade důraz na budoucnost, kterou nám mohou přinést udržitelné zdroje. V rámci této fáze projektu byla řešena témata jako je využití elektrické energie, či vodíkového pohonu namísto dosavadních paliv. Také se zde řešila budoucnost autonomního řízení. Během projektového týdne jsem se naučila efektivněji pracovat s interaktivními prvky, jako je například Canva, či Thinglink, které jsme využili pro zpestření virtuálního prostředí, ve kterém bude studován Moodle kurz. Jako účastnice všech tří částí projektu musím říci, že spolupráce v mezinárodním týmu mi velmi pomohla a posunula mě v mnoha ohledech vpřed. Rozvíjela jsem své dovednosti, získala jsem nové úhly pohledu a přátele. Navíc jsem pochopila, jak důležitá je týmová práce při řešení komplexních problémů. Tento projekt mi poskytl cenné zkušenosti, které budu moci využít v budoucích projektech i profesním životě.“

Anastasiia Shvets, studentka bakalářského studia na ŠAVŠ:

"Byla to super zkušenost! V rámci Belgie IP week kromě každodenních zajímavých přednášek o udržitelné dopravě budoucnosti jsme navštívili showroom Tesla a zúčastnili se lekce programování závodních driverless vozů. Během tohoto týdne jsme taky poznali spoustu skvělých lidí z Belgie, Finska a Německa, se kterými jsme společně pracovali na projektech. Velký vděk za organizaci a ochotu patří našemu učiteli Ing. Tomáši Malčici, Ph.D. a Belgickým učitelům, kteří tento rok IP week hostili. Pro představu – na uvítací akci pro nás objednali foodtrack a zařídili ochutnávku Belgických piv :)"

Nadiya Khrypunova, studentka bakalářského studia na ŠAVŠ:

Byla jsem v Belgii na IP Week, kde jsem aktivně pracovala na projektu udržitelné dopravy budoucnosti. Během toho projektu jsem získala obrovské množství zkušeností práce v mezinárodním týmu, prohloubila své znalosti na toto téma a zúčastnila jsem se mnoha workshopů a návštěv, včetně společnosti PHOENIX CONTACT Belgium. Tam nám bylo srozumitelně předvedeno a vysvětleno mnoho aspektů práce se solárními panely a nabíjecími stanicemi. Zde jsem potkala studenty z německých, belgických a finských univerzit. Díky této cestě jsem mohla vylepšit svou konverzaci v angličtině a přestat se bát vyjadřovat své myšlenky v jazyce, kterým neovládám stoprocentně. Tato možnost mi poskytla další motivaci zdokonalovat se v mnoha oblastech a hlouběji studovat témata spojená s udržitelnou dopravou budoucnosti. Ráda bych poděkovala Ing. Tomáši Malčici, Ph.D. za jeho cennou pomoc a podporu, stejně jako organizátorům a profesorům z univerzity Thomas More v Belgii.“

foto_1.jpg
Foto_2.png
Foto_3.png
Foto_9.jpg
Foto_10.jpg
Foto_14.jpg
Foto_6.jpg
Foto_7.jpg
Foto_8.jpg