Katedra strojírenství a elektrotechniky
Katedra strojírenství a elektrotechniky se zaměřuje na výuku předmětů základů technického vzdělání pro oblast automobilového průmyslu. Členové katedry vyučují předměty Nauka o materiálu, Strojírenská výroba, Konstruování, Části strojů, CAD, Automobilová technika, Elektrotechnika a Automatické řízení. Cílem je vybavit studenty základními kompetencemi pro tvůrčí činnost při vývoji automobilů a jejich výrobě. Výuka je doplněna pravidelnými exkurzemi do výroby a vývoje Škoda Auto, a. s. Výzkumná činnost katedry a její projekty jsou orientovány na strojírenskou konstrukci a výrobu, elektrotechnické a automatizační aplikace.
VÝROBNÍ INŽENÝRSTVÍ
Předměty bakalářského studijního programu EKONOMIKA A MANAGEMENT
- Základy strojírenské výroby
Předměty bakalářského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Nauka o materiálu
- Strojírenská výroba
Předměty navazujícího magisterského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Moderní automobilová výroba
KONSTRUKČNÍ INŽENÝRSTVÍ
Předměty bakalářského studijního programu EKONOMIKA A MANAGEMENT
- Základy automobilové techniky
Předměty bakalářského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Konstruování
- Části strojů
- Automobilová technika
Předměty navazujícího magisterského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Základy aplikovaných věd
- Mechanické části automobilu
- Stavba strojů
ELEKTROTECHNIKA, ELEKTROMOBILITA
Předměty bakalářského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Elektrotechnika
- Automatické řízení
Předměty navazujícího magisterského studijního programu PRŮMYSLOVÝ MANAGEMENT
- Elektrické a elektronické systémy automobilu
- Senzory a zkoušení strojů
Předměty navazujícího magisterského studijního programu PODNIKOVÁ EKONOMIKA a MANAŽERSKÁ INFORMATIKA
- Základy kybernetiky
Volitelné předměty:
- CAD
Nové trendy v automobilovém průmyslu
Základy 3D tisku
Virtuální realita
Technické laboratoře:
- Laboratoř elektrotechniky
Laboratoř virtuální reality
Laboratoř 3D tisku
Lehká zkušební laboratoř
Těžká zkušební laboratoř
Laboratoř virtuálního prototypování a simulací
Vědecko-výzkumné projekty:
- Koncepce automatického rozvozu GLT na montážní hale M1 (Škoda Auto, a. s.)
Technické řešení lodního zdvihadla Orlík (Aquatis, a. s.)
Robotické grippery (Škoda Auto, a. s.)
Univerzální hřebeny (Škoda Auto, a. s.)
Jednotné řízení FTS (Škoda Auto, a. s.)
VRTOUCH | Modulární vrtná souprava pro aplikace v prostorově omezených prostředích s ekologicky šetrným pohonem (TAČR Trend)
Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk (TAČR NCK)
Návrh strategického rámce vysokoškolského vzdělávání pro sektor automotive (TAČR BETA2)
Sustainable transportation (Erasmus+)
Členové katedry strojírenství a elektrotechniky
prof. Ing. Vojtěch Dynybyl, Ph. D.
vedoucí katedry strojírenství a elektrotechniky
Vojtěch Dynybyl vystudoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze, obor automatizace a robotizace technologických procesů. Po té působil v průmyslu jako samostatný konstruktér ve vývojovém oddělení Elektromontážních závodů. Od roku 1991 působil jako akademický pracovník na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Na stejném pracovišti úspěšně ukončil doktorské studium v oboru Výrobní stoje a zařízení (Ph.D.), habilitační řízení v oboru Konstrukční a procesní inženýrství (doc.) a řízení ke jmenování profesorem ve stejnojmenném oboru (prof.). Jeho pedagogická a vědecká činnost je orientována na oblast konstruování, části strojů a strojírenskou výrobu. Byl řešitelem nebo spoluřešitelem celé řady vědecko-výzkumných projektů základního, kolaborativního výzkumu a smluvního výzkumu s průmyslovými partnery. Je hodnotitelem grantových agentur TAČR a MPO, členem vědeckých rad dvou univerzit, členem oborových rad doktorských studijních programů a pravidelným členem komisí pro SZZ různých technických fakultách. Byl oponentem celé řady disertačních a habilitačních prací a členem komisí pro habilitační a jmenovací řízení. Je členem redakční rady časopisu MM Science a členem České společnosti pro automatizaci. Je autorem řady publikací s ohlasy v databázích Web of Science a Scopus a jedné monografie. Na Škoda Auto Vysoké škole působí od roku 2019.
Výuka na Škoda Auto Vysoké škole:
- Strojírenská výroba (Bc.)
- Konstruování (Bc.)
- Části a mechanismy strojů (Bc.)
Ing. Josef Bradáč, Ph.D.
člen katedry strojírenství a elektrotechniky
Josef Bradáč vystudoval Technickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze, obor Obchod a podnikání s technikou (Ing.). Poté na Fakultě strojní Technické univerzity v Liberci úspěšně ukončil doktorské studium v oboru Strojírenská technologie (Ph.D.). Absolvoval stáže na Welding Research Institute (Slovensko) a na University of Applied Sciences Upper Austria (Rakousko). Pracoval jako specialista vývoje svařené karoserie a projektant svařovacích linek ve společnosti Škoda Auto. Jeho pedagogická a vědecká činnost je zaměřena na strojírenskou výrobu a automobilovou techniku. Je člen České společnosti pro jakost, České společnosti pro mechaniku a České společnosti pro nové materiály a technologie. Podílel se na projektu letní školy Global Management in Automotive Industry a Green Solutions for Business and Industry. Je lektor odborných kurzů celoživotního vzdělávání. Je členem Akademické rady a Akademického senátu Škoda Auto Vysoké školy. Je autorem a spoluautorem odborných článků zařazených v databázi Scopus a Web of Science. Na Škoda Auto Vysoké škole působí od roku 2012.
Specializace:
- Strojírenská výroba, nové materiály a technologie, automobilová technika
Výuka na Škoda Auto Vysoké škole:
- Základy strojírenské výroby (Bc.)
- Základy automobilové techniky (Bc.)
- Nové trendy v automobilovém průmyslu (Bc.)
doc. Ing. Jiří David, Ph.D.
člen katedry strojírenství a elektrotechniky
Jiří David vystudoval Fakultu metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, obor Automatizace a počítačová technika v metalurgii (Ing.) Na stejném pracovišti úspěšně ukončil doktorské studium v oboru Automatizace technologických procesů (Ph.D.), habilitační řízení v oboru Řízení strojů a procesů (doc.).Jeho pedagogická a vědecká činnost je orientována na oblast průmyslové automatizace, metod umělé inteligence a řízení spolehlivosti a údržby průmyslových zařízení a procesů. Je člen České společnosti pro údržbu, kde úspěšně absolvoval kurz Interního auditora systému řízení údržby a člen předsednictva Českomoravské společnosti pro automatizaci, řešitel nebo spoluřešitel více než 20 vědecko-výzkumných projektů (podporovaných např. Grantovou agenturou České republiky, Ministerstvem průmyslu a obchodu nebo fondy EU) a projektů smluvního výzkumu (mimo jiné pro ČEZ a.s., ÚAM Brno). Je hodnotitelem Národního akreditačního úřadu. Je autorem a spoluautorem 15 inženýrských děl s ochranou duševního vlastnictví včetně 2 patentů a více než 100 publikací s více než 40 ohlasy v databázi Web of Science (H-index 5). Na Škoda Auto Vysoké školy působí od roku 2019.
Specializace:
- Průmyslová automatizace, metody umělé inteligence, teorie spolehlivosti a údržby
Výuka na Škoda Auto Vysoké škole:
- Elektrotechnika (Mgr.)
- Automatické řízení (Mgr.)
- Umělá inteligence (Mgr.)
Ing. František Starý
člen katedry strojírenství a elektrotechniky
František Starý vystudoval Strojní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, obor Výrobní stroje a zařízení (Ing.). V letech 2008 - 2019 zde působil jako odborný asistent na Ústavu konstruování a částí strojů. Jeho pedagogická činnost je zaměřena na výrobní dokumentaci a dimenzování strojních součástí. Je autorem a spoluautorem odborných článků zařazených v databázi Scopus a Web of Science. Na Škoda Auto Vysoké škole působí od roku 2019.
Specializace:
- Strojírenská výroba, CAD, dimenzování součástí, řízení zkušebních stanovišť.
Výuka na Škoda Auto Vysoké škole:
- Strojírenská výroba (Bc.)
- Konstruování (Bc.)
- Části strojů (Bc.) CAD (Bc.)
- Základy strojírenské výroby (Bc.)
- Základy automobilové techniky (Bc.)
- Nauka o materiálu (Bc.)
- Senzory a zkoušení strojů (Mgr.)
- Základy aplikovaných věd (Mgr.)