Menu

Vědecká přednáška: Theodora Koutmeridise z University of Glasgow

10.04.2025 Místo učebna A014, čas: 9:45 - 11:15

P_10.04.ANJ.jpg

Medailonek hostujícího profesora Theodore Koutmeridis z University of Glasgow 

Theodore Koutmeridis působí na Adam Smith Business School, University of Glasgow, kde koordinuje interdisciplinární výzkumný tým Behavior, Structure and Interventions. Ve svém výzkumu se zaměřuje na zkoumání nerovnosti, chudoby a kriminality, za což se mu dostalo řady ocenění jako např. the British Academy Rising Star Award a dále RSE Henry Duncan Medal, kterou obdržel dle Královské společnosti města Edinburgh za „vynikající výzkum v oblasti ekonomie, a to konkrétně za expertní znalosti v oblasti mikroekonomie spolu s výborným instinktem pro jejich empirickou aplikaci a hluboké zapálení pro danou problematiku.“

Se svým výzkumem vystupuje veřejně na řadě akcí a sympozií, (“Crime and Prices”), ale i např. v rámci TEDx talk se svým příspěvkem “Underground Economy”. Jeho práci se dostalo řady uznání ve vědecké oblasti a ve výuce, kdy momentálně získal grant ESRC-DFID ve výši £700,000 v oblasti vzdělávání se záměrem zlepšit především kvalitu vzdělání ve vybraných znevýhodněných indických školách. Theodore Koutmeridis je výzkumným pracovníkem v Institute of Labor Economics IZA a dále v Advanced Research Centre ARC, (Global Sustainable Development). Také působil jako visiting scholar na Columbia University.

Přednášky profesora Koutmeridise na téma Psychology, Economics and Experiments se soustředí na vztah ekonomie a psychologie, přičemž experimenty jsou primárním nástrojem, který umožňuje lépe porozumět chování jedinců a jejich volbě.

Profesor ve svých přednáškách analyzuje klíčové předpoklady o lidských jedincích, které jsou založeny na empirickém zkoumání v laboratoři či v terénu, což nám umožňuje lépe zkoumat komplexní společenské fenomény. Řada naléhavých problémů v současnosti jako jsou výzvy ve zdravotnictví, prohlubující se nerovnost, násilí či klimatická krize, vyžadují holistický přístup, který přesahuje konvenční disciplinární a metodologické hranice. Přednášky profesora Koutmeridise se zaměřují na konceptuální základy, (klíčové předpoklady, teorie, modely), řešení klíčových problémů a aplikace na konkrétní specifické situace jako mechanismus odměňování na trhu práce, nerovnost a chudoba či kriminalita. Důraz bude kladen na chování jedinců a fungování institucí v oblastech, které jsou nové, zajímavé a hospodářsko-politicky relevantní.