Menu

Studium v Baskicku, Gabriela Arnoštová

25.09.2021

Gabriela Arnoštová_Studie in Mondrogón.jpg

„Vystoupit z komfortní zóny bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat,“ říká Gabriela Arnoštová o svém Erasmus pobytu na univerzitě Mondragon University Arrasante ve Španělsku. Pro svůj pobyt si vybrala jednu z našich novějších partnerských univerzit a svého rozhodnutí, i přes některé těžší momenty, určitě nelituje. Vystupte ze své komfortní zóny i vy a vyberte si pro svůj Erasmus pobyt jednu z našich 52 partnerských univerzit v 22 různých evropských zemích.

Hodně lidí mi říkalo, abych se do něčeho nevyzkoušeného nehrnula po hlavě, ale to bych nebyla já, abych nevsadila všechny karty na jedno číslo a nejela do Baskicka. Přesněji jsem si pro absolvování studijního semestru v zahraničí vybrala univerzitu Mondragón, na severu Španělska, se kterou naše škola uzavřela čerstvou smlouvu o spolupráci. Rozhodnout se pro snazší variantu, připravila bych se o spousty nevšedních situací a zážitků.

Baskicko patří neprávem mezi mnohdy opomíjené skvosty Evropy a vyniká svou dech beroucí krajinou, gurmánskými zážitky a v neposlední řadě deštěm. Baskové, jak jsem se přesvědčila na vlastní kůži, nejsou dvakrát komunikativní a vřelí jako jejich sousedé z jihu. Náturou se spíše podobají Středoevropanům razícím heslo - šortky a krátké rukávy za každého počasí. Baskický jazyk je už trošku tvrdší oříšek. Je běžné, že Baskové jsou bilingvální a španělština je jejich druhým mateřským jazykem. Zkrátka, ovládá-li člověk španělštinu, naučí-li se pár slovíček denní potřeby v baskičtině, nemá problém se kdekoliv domluvit.

Co se týká administrativních úkonů před a v průběhu mobility, s ničím jsem osobně problém neměla. Obě zahraniční oddělení byly vždy po ruce a nápomocny. Úkonů nebylo málo. Navrch ke všem povinným dokumentům jsem se ještě před začátkem semestru potýkala, stejně jako ostatní, se změnou předmětů kvůli nedostatečné informovanosti ze strany přijímací instituce. Šlo pouze o kosmetickou úpravu dokumentů, nic hrozného.

Kolem a dokola, semestr strávený v Mondragónu, místními přezdívaný „Modror“, pro mě znamenal obrovskou zkušenost a zocelení. Sranda začala už před odjezdem. Škola sice na svých stránkách uvádí, že zařizuje ubytování, ale ta nabízí pouze studentskou rezidenci, která je přibližně půl roku dopředu plná. Pro ostatní pouze uvádí kontakt na místní realitní agenturu. Jeden si myslí, že má vyhráno, ale po zaslání zdvořilého emailu psaného v angličtině objasňujícího celou situaci, se dočká, stojí-li štěstí na jeho straně, pouze krátké odpovědi a podotýkám pouze v baskičtině. Po přečtení kusých informací, které neobsahovaly nic podstatného ohledně možností ubytování, poplatků, ani provizí agentuře, jsem se dožadovala dalších informací a potvrzení mé rezervace. Bohužel bez úspěchu. Přibližně dva měsíce před odjezdem mi přišla krátká odpověď, tehdy už ve španělštině, že moje rezervace je „OK“. Opět žádná informace o adrese, způsobu vyzvednutí klíčů nebo data počátku ubytování. A v tomto rytmu se neslo další vyjednávání s touto realitní kanceláří, doporučenou školou, nemluvě o dvojnásobné ceně za ubytování, než bylo uvedeno ve smlouvě a netransparentnosti všech možných a nemožných poplatků účtovaných ze strany majitele bytu a potažmo agenturou.

Škola nabízí studium na čtyřech různých fakultách od humanitních věd, až po technické. Vzhledem k mému studijnímu zaměření jsem si vybrala technickou fakultu, která nejlépe splňovala podmínky podobnosti předmětů. Každá fakulta se určitým způsobem liší. Technici mají jiný systém výuky oproti ostatním fakultám. Rozdíl spočívá ve větším zaměření na praxi, v podobě aplikování metody “Project Based Learning” – PBL. Výuka se v půlce semestru mění z tradiční metody, blokové výuky, na praktickou metodu. Studentům je zadán projekt obsahující část z každého zapsaného předmětu, na kterém pracují až do konce semestru s využitím vědomostí nabytých v průběhu prvních měsíců školy.

Hned od začátku jsou zahraniční studenti integrováni mezi místní, což znamená stejné podmínky pro všechny. Studium probíhalo v angličtině, v drtivé většině případů lámané, doplňované o španělské a baskické výrazy. Výzvy podobného charakteru pro nás byly připravovány i v průběhu semestru v podobě studijních materiálů ve španělštině, stejně takto i zadání samostatných prací, nebo počítačové programy bez možnosti změny jazyka. Zde bych chtěla zdůraznit nutnost zvážení úrovně znalosti španělského jazyka před výjezdem na pobyt, nebo se spolehnout na své mexické spolužáky z řad výměnných studentů, kterých, vedle Poláků, Turků a Francouzů byla značná převaha. Jednou z dalších zajímavostí této fakulty bylo známkování. V tomto případě bychom uvítali věštecké schopnosti. V převážné většině předmětů učitelé nikdy nesdělují známky, protože je ještě dva měsíce po napsání testu nemají. Ve finále nikdo neví, zda předmět úspěšně zakončil anebo ne. Adrenalin zaručeně nikomu nechyběl.

Škola bohužel nespolupracuje se studentskou organizací ESN, a tak jsme si organizaci volnočasových aktivit vzali do svých rukou. Podnikali jsme výlety na úžasné pláže, trávili dny u oceánu, učili se surfovat. S trochou štěstí na proměnlivé horské počasí jsme lezli po horách, cestovali po zbytku Španělska a ochutnávali místní Pintxos, španělské Tapas, anebo navštěvovali místa ze seriálu Game of Thrones. Je zde nepřeberné množství míst a krásných měst, která stojí za to navštívit.

Absolvovat program Erasmus má smysl. Často se setkávám s názory „nechci ztratit semestr“ nebo „zbytečně vyhozený čas a peníze“. Tato tvrzení bych z vlastní zkušenosti ráda vyvrátila. Při důkladném plánování s dostatečným časovým předstihem jsem po výjezdu znovu naskočila na ten samý rozjetý vlak a pokračovala dál. Tento, podle jiných ztracený semestr, posunul můj život o obrovský kus dál. Vystoupit z komfortní zóny bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat.